Kryptowaluta LiteCoin (LTC)

Kryptowaluta LiteCoin (LTC) ?

Charlie Lee twórca LTC - Kryptowaluta LiteCoin

Charlie Lee twórca LTC – Kryptowaluta LiteCoin

Rynek kryptowalut od dawna nie opiera się wyłącznie na Bitcoinie. Niemniej jedynie drugi pod względem popularności Litecoin, jest dzięki swojej rozbudowanej pozycji wyraźniej rozpoznawalny. Zapewne właśnie dzięki infrastrukturze, umożliwiającej, jak u Bitcoina, realizowanie natychmiastowych płatności i przy zerowym praktycznie obciążeniu. Dlatego też i na tę kryptowalutę warto, jest zwrócić baczniejszą uwagę.

Kryptowaluta LiteCoin Zaistniała w październiku 2011 roku, za sprawą chińskiego programisty Charliego Lee, jako druga kryptowaluta w historii, otrzymując z miejsca rangę cyfrowego srebra, przy zrozumiałym, bitcoinowym złocie i jak wszystkie późniejsze kryptowaluty,

Kilka Faktów

Czym różni się kryptowaluta LiteCoin od BitCoina ?

  • do kopania LTC konieczne są inne dedykowane koparki, aniżeli w Bitcoinie. Algorytm – Scrypt (Bitcoin – SHA256);
  • uśredniony czas pomiędzy blokami wynosi dla LTC 2,5 min, gdy dla BTC już minut 10;
  • ilość zamknięta liczby monet LTC wyniesie 84 mln, przy 21 mln dla Bitcoina.

Wprowadzenie różnic nie miało na celu szczególnie odróżniać Litecoina od Bitcoina, ale znacznie polepszyć szybkość mikro transakcji. Przy 2,5 min dla LTC, do 10 min BTC, cel ten został więc całkowicie osiągnięty, dzięki czemu waluta zyskuje znacznie na tle pozostałych na rynku kryptowalut.

Używając znanego z Bitcoina algorytmu mieszania SHA-256, lecz znacznie go przy tym ulepszając, wprowadzeniem przetwarzania w obliczeniach równania równoległego, kryptowaluta Litecoin mógła sobie pozwolić i umożliwić większe wydobycie. Natychmiast również zaistniało dzięki temu zwiększenie liczby transakcji, a tym samym i znacznego zwiększenia ruchu opartego na tej właśnie kryptowalucie.
Ta niewątpliwa zaleta posiada jednak również i ukrytą, przed przeciętnym internautą wadę, gdyż zwiększony wolumen powoduje także większe zaangażowanie blockchainu, a to z kolei może doprowadzać do powstawania osieroconych bloków.Jednakże kryptowaluta Litecoin zyskała dzięki temu na efektywności w odniesieniu do Bitcoina i nadal pozostaje, przy limitowanej ilości coinów odporny na inflację. Przy stosunku tychże wydobyć: własnych 84 mln do 21 mln bitcoinowych, ma również znacznie większą szansę na popularyzację i zastępowanie tradycyjnych pieniędzy, właśnie dzięki swojej łatwiejszej dostępności. Właśnie dlatego kryptowaluta Litecoin może być interesującą formą aktywów dla traderów i inwestorów i nie tylko rynku kryptowalut.

Perspektywy wzrostu ceny

Ze względu na swój młodzieńczy wiek i mniejszą popularność od Bitcoina, pozostaje także realnie od niego tańszy. Przy tym wcale nie musi doganiać BTC w popularności, gdyż na rynkach nawet produkty całkowicie niszowe mają ogromne szanse na powodzenie. W przeciwieństwie jednak do nich ma cechy i zalety, które przedstawiają sobą wystarczająco wysoki potencjał, by skusić do zainwestowania w niego rekiny finansjery.