Jak Oszczędzać Pieniądze ? System 6 Słoików

Jak oszczędzać pieniądze ?

jak oszczędzać pieniądze ?

Jak oszczędzać pieniądze ?

Bardzo długo zadawałem sobie pytanie jak oszczędzać pieniądze. Jako osoba pracująca na etacie wiedziałem, że aby się z niego wyrwać muszę szukać innych źródeł dochodu. Wiedziałem również, że wymaga to ode mnie posiadania jakiegoś zapasu gotówki. Niestety moje dochody wydawałem na głupoty, niepotrzebne mi rzeczy. Nie byłem w stanie nic odłożyć. Nie wiedziałem ile mogę wydać, gdyż miałem do dyspozycji całą sumę którą zarabiałem i jak szybko się ona pojawiała tak szybko znikała. Zostawał tylko żal, że tak łatwo pozbyłem się kasy na którą tak ciężko pracowałem. Miałem tego serdecznie dosyć, gdyż jak nadarzała się okazja na pomnożenie swojego kapitału to niestety nie miałem na inwestycję. Pieniądze się rozchodziły na “pierdoły”. Zacząłem szukać rozwiązania jak oszczędzać pieniądze. Natrafiłem wtedy na świetny sposób który mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że odmienił moje życie i naprowadził je na lepszy tor. W końcu znalazłem pieniądze na inwestycje co sprawiło że zacząłem zarabiać więcej.

Jest wiele technik oszczędzania lecz chciałbym opisać tylko jedną którą stosuję i w moim przypadku sprawdza się znakomicie. Czy słyszałeś może o systemie sześciu słoików T. Harva Ekera ? Jeżeli nie to koniecznie przytaj ten wpis do końca. Ten system pozwoli Ci określić jaką cześć dochodu możesz przeznaczyć na określone dziedziny życia. W życiu trzeba zapewnić sobie równowagę między pracą, czasem spędzonym z rodziną, wypoczynkiem i rozrywką, tak byś czuł się psychicznie i mentalnie “zdrowo”.


Jak oszczędzać pieniądze ? System 6 słoików.

jak oszczędzać pieniądze ?

System 6 słoików jak oszczędzać pieniądze ?

Jest to system w którym rozdzielamy swoje dochody na poszczególne “słoiki” np. konta bankowe. Ważne by każdą część dochodu odłożyć procentowo na “swoje” miejsce. Jak je rozdzielić ?

 

WYDATKI KONIECZNE – 55%

Są to koszty życia. Rachunki, żywność, ubrania itd. Tak więc z tej puli pieniądze przeznaczamy na zaspokojenie naszych podstawowych potrzeb.

 

ROZRYWKA – 10%

W życiu każdego z nas powinien znaleźć się czas jak i również pieniądze na przyjemności. Może to być wspólna kolacja z partnerem/ką, dzień w spa, nowa sukienka czyli wszystko to, co po prostu sprawi Ci radość. Ta kwesta jest ważna byś nie czuł że pracujesz tylko po to by przeżyć.

 

WIĘKSZE WYDATKI – 10%

Z tej puli pieniądze możesz przeznaczyć na większe wydatki takie jak: nowy samochód, remont mieszkania, wycieczka, nowy sprzęt RTV / AGD. Są to więc zakupy poniekąd sprawiające przyjemność ale wiążą się ze znacznie większymi kosztami.

 

DLA INNYCH – 5%

Pamiętajmy też o innych. Zawsze znajdzie się okazja by sprawić przyjemność najbliższym. Mogą to być urodziny, imieniny czy po porostu prezent bez okazji. Z tego słoika pieniądze również możesz przeznaczyć na potrzebujących. Dobro zawsze wraca, a Ty będziesz miał poczucie, że zrobiłeś coś nie tylko dla siebie.

 

INWESTYCJE – 10%

Aby co miesiąc na Twoim koncie pojawiała się większa kwota musisz część swoich pieniędzy przeznaczać na inwestycję. Być może na dzień dzisiejszy jeszcze nie wiesz w co zainwestować jednak gdy masz na to odłożone pieniądze Twój umysł podświadomie będzie ku temu szukał okazji. W chwili gdy takowa się pojawi będziesz mógł spokojnie bez nadszarpnięcia swojego budżetu ją wykorzystać. Jak wiadomo inwestycja i możliwość zysku = ryzyko, więc w chwili gdy coś pójdzie nie po Twojej myśli nie będziesz miał poczucia straty. Dzięki temu słoikowi otwierają się przed Tobą nowe możliwości i okazja na zwiększenie dochodu. Pamiętaj, że inwestycje to podjęcie kroków do zwiększenia Twoich dochodów.

 

EDUKACJA -10%

Człowiek powinien uczyć się przez całe życie. Często by więcej zarabiać potrzebujemy zwiększać swoje kompetencje, zgłębiać wiedzę i poszerzać horyzonty. Ludzie często zapominają o tym narzekając, że nie mogą znaleźć lepiej płatnej pracy lub nie potrafią zwiększyć zysków ze swojego biznesu. Nie dostrzegają jednak, że często jest to uwarunkowane kompetencjami, wiedzą jaką posiadają. Słoik ten również mocno przyczynia się do zwiększenia Twoich zysków. Pieniądze z tego konta możesz przeznaczyć na zakup książki, kursów czy szkoleń z dziedziny która Cię interesuje.


Podsumowanie – Jak oszczędzać pieniądze ?
jak oszczędzać pieniądze ?

Podsumowanie – jak oszczędzać pieniądze ?

Co w chwili gdy przeznaczasz praktycznie wszystko na bieżące wydatki ? Jak oszczędzać pieniądze w takiej sytuacji? To znak że albo zbyt dużo wydajesz na niepotrzebne rzeczy (tak jak kiedyś ja), a wdrążenie systemu słoików będzie świetnym rozwiązaniem lub to, że Twoje źródło dochodu jest niewystarczające i czas coś z tym zrobić. Pomyślisz że łatwo mi mówić lecz jeżeli ja dałem radę to Ty również 😉

Pamiętaj że możesz dowolnie zmieniać proporcje “słoików” lecz zacznij od tej podstawowej wersji a następnie zbilansuj je odpowiednio dla siebie. Moje proporcje na dzień dzisiejszy to: Wydatki konieczne – 45%, Rozrywka 10%, Większe wydatki 10%, dla innych 5%, Inwestycje 30%, Edukacja 5%. Jak zauważyłeś na inwestycje przeznaczam 30%, gdyż to czym obecnie się zajmuję sprawia że im więcej przeznaczę pieniędzy na inwestycję tym więcej zarabiam. Baw się strategią “słoików” a co najważniejsze wdrąż ją w życie.